Što južnije to manje ćirilice: Ćirilični putokazi na meti vandala

U Bosni i Hercegovini su ravnopravna tri jezika – bosanski, hrvatski i srpski, te pisma latinica i ćirilica.

Pitanje jezika i pisma nije definisano državnim zakonom niti se nalazi u Ustavu BiH. Ono je definisano ustavima dva entiteta, Republike srpske i Federacije BiH, Statutom Brčko Distrikta BiH kao treće administrativne jedinice, te ustavima deset kantona u Federaciji BiH.

U skladu sa važećim propisima, na saobraćajnim znakovima u oba bh. entiteta, Federaciji BiH i Republici srpskoj, nazivi mjesta moraju biti ispisani latinicom i ćirilicom, zvaničnim pismima koja su u upotrebi u BiH.

Za postavljanje i uklanjanje znakova na magistralnim cestama nadležna su javna preduzeća Ceste Federacije BiH i Putevi Republike srpske.

Ispisani latinicom i ćirilicom, odnosno na dva službena pisma u BiH, putokazi su godinama “meta” vandalima koji ih precrtavaju ili pokušavaju potpuno uništiti.

Po pravilu, u FBiH precrtani su ćirilični nazivi, dok su u bh entitetu Rs precrtani latinični nazivi. Odgovorne za uništavanje znakova policija uglavnom ne pronalazi.

Ranije smo pisali o precrtanim latiničnim nazivima na području bh entiteta Rs-a, a sad vam donosimo fotografije na kojima smo zabilježili uništene table naziva gradova ispisane ćirilicom.

Putovanjem kroz BiH može se zaključiti da je ćirilica najmanje poželjna na prostoru Hercegovine.

Table sa precrtanim nazivima mjesta ispisanih ćirilicom dominiraju na području od Livna do Mostara, gdje vlada koalicioni partner Milorada Dodika, Dragan Čović.

BiH nije izuzetak u regiji kada je riječ o uništavanje ćiriličnih natpisa. U desničarkim krugovima u susjednoj Hrvatskoj ćirilica je nazivana “agresorskim pismom”, u Vukovaru su razbijane ploče sa ćiriličnim natpisima na zgradama institucija.

Pored uništavanja ćiriličnih znakova u Hercegovini uobičajeno je veličanje presuđenih ratnih zločinaca poput Slobodana Praljka i paratvorevine Herceg Bosne čije je kompletno rukovodstvo osuđeno za udruženi zločinački poduhvat, o čemu smo također pisali. Ništa manje nisu primjetni i natpisi fašističke ideologije, ustaški pozdrav ‘’Za dom spremni’’ na šta, kako sad stvari stoje sudovi i tužilaštva nemaju odgovora.